⚠ Trading önemli ölçüde zarar riski içerir. Bu sitedeki her şey yalnızca eğitim amaçlıdır ve finansal tavsiye değildir.
Ders 2 / 12 · Ücretsiz

ESG Notları: MSCI, Sustainalytics ve ISS Puanları Nasıl Oluşturur ve Neden Farklı Sonuçlara Varır

Bir notu ham veriden harf notuna kadar izleyin, sektör bazlı göreli notlamanın nasıl işlediğini görün ve büyük kuruluşların aynı şirkete neden farklı notlar verdiğini anlayın.

Yazar: Moustafa Hijaziİçerik gözden geçirildi: 2026-10-305 dk okumaKendi kendine öğrenme kursu

Neler öğreneceksiniz

  • Bir ESG notunun yapı taşları: temel konular, ağırlıklar, maruziyet ve yönetim puanları.
  • MSCI, Sustainalytics ve ISS ESG'nin ölçek, mantık ve anlam bakımından nasıl farklılaştığı.
  • Sektör bazlı göreli notlamanın bir petrol şirketinin neden "AA" notu almasına izin verdiği.
  • Not uyuşmazlığına ilişkin kanıtlar ve buna rağmen notların nasıl kullanılacağı.

Açıklama

Bir ESG notu, bir veri şirketinin ürettiği bir görüştür; ne bir kredi notudur ne de bir etik ölçüsüdür. Avrupa fonlarında üç sağlayıcı öne çıkar.

MSCI ESG Notları

MSCI her şirketi bir sektöre atar ve o sektörde finansal olarak önemli olan temel konuları seçer (kamu hizmetleri için "karbon emisyonları", yazılım için "gizlilik ve veri güvenliği"). Her temel konu bir maruziyet puanı (şirketin ne kadar riskle karşı karşıya olduğu) ve bir yönetim puanı (bu riski ne kadar iyi yönettiği) alır. Konular ağırlıklandırılır, 0–10 arası bir puanda birleştirilir ve sektör emsallerine göre normalize edilir; böylece AAA'dan (lider) başlayıp AA, A, BBB, BB, B üzerinden CCC'ye (geride kalan) uzanan bir harf elde edilir. Not sektöre görelidir: "AA" notlu bir petrol üreticisi, risklerini çoğu petrol üreticisinden daha iyi yönetir; düşük karbonlu bir şirket değildir.

Sustainalytics ESG Risk Notu

Sustainalytics (Morningstar'a aittir), yönetilmeyen ESG riskini mutlak bir ölçekte ölçer. Şirketin önemli konulara maruziyetiyle başlar, yönetilen kısmı çıkarır ve kalanı bir sayı olarak raporlar. Düşük olması daha iyidir. Sayı beş kategoriye ayrılır: ihmal edilebilir (10'un altı), düşük (10–20), orta (20–30), yüksek (30–40) ve ciddi (40 ve üzeri). Ölçek mutlak olduğundan, bir tütün şirketi ne kadar iyi yönetilirse yönetilsin hiçbir zaman "ihmal edilebilir" seviyesine ulaşamaz.

ISS ESG Kurumsal Notu

ISS ESG, şirketleri sektöre özgü göstergeler üzerinden A+ ile D- arasında notlandırır ve sektöre özgü bir eşiğin üzerinde "Prime" statüsü verir. Çifte önemliliğe daha yakındır ve ayrıca norm temelli taramalar yürütür (3. ders).

Sağlayıcı Ölçek Mantık Bir kömür madencisi için mümkün olan en iyi sonuç?
MSCI AAA–CCC Sektöre göreli, finansal önemlilik Teoride AAA mümkündür
Sustainalytics 0–100+ risk puanı, düşük olması daha iyi Mutlak yönetilmeyen risk "Yüksek" veya "ciddi" kalır
ISS ESG A+ ile D- arası, "Prime" eşiği Sektöre özgü, daha çok çifte önemlilik Prime olası değil

Kuruluşlar neden farklı sonuçlara varır

2022'de Review of Finance dergisinde yayımlanan bir çalışma (Berg, Kölbel ve Rigobon, "Aggregate Confusion") altı not sağlayıcısını karşılaştırmış ve ikili korelasyonların ortalamasının yalnızca yaklaşık 0.54 olduğunu, 0.38 ile 0.71 arasında değiştiğini bulmuştur. Yazarlar, farklılığın ana kaynağının ölçüm (aynı konu için farklı göstergeler) olduğunu, bunu çok yakından kapsamın (dahil edilen farklı konular) izlediğini, ağırlıkların ise küçük bir rol oynadığını tespit etmiştir. Pratik sonuç: "en yüksek notlu" pozisyonlara sahip iki fon birbirinden çok farklı şirketler tutabilir.

Notlar yine de nasıl kullanılır

  • Bir notu ahlaki bir not olarak değil, "bir sağlayıcının değerlendirdiği, şirkete yönelik risk" olarak okuyun.
  • Fon düzeyindeki ortalama notları yalnızca her iki fon da aynı sağlayıcıyı kullanıyorsa karşılaştırın.
  • Alt puanları kontrol edin: güçlü bir toplam puan, zayıf bir çevre sütununu gizleyebilir.

Uygulamalı örnek

Varsayımsal örnek: kurgusal bir çimento üreticisi olan Kalkstein AG, MSCI tarzı ve Sustainalytics tarzı mantığı kopyalayan iki uydurma kuruluş tarafından notlandırılmaktadır. Tüm rakamlar uydurmadır.

Kuruluş 1 (sektöre göreli, konu başına 0–10). Ağırlıkları ve puanlarıyla dört temel konu:

Temel konu Ağırlık Puan (0–10) Ağırlık × puan
Karbon emisyonları 30% 4.0 1.20
Su stresi 20% 7.0 1.40
İş gücü yönetimi 25% 6.0 1.50
Kurumsal yönetişim 25% 5.0 1.25

Adım 1 – ağırlıklı puan: 1.20 + 1.40 + 1.50 + 1.25 = 5.35.

Adım 2 – sektör normalizasyonu. En kötü çimento şirketi 2.5, en iyisi 8.5 puan alıyorsa: konum = (5.35 − 2.5) ÷ (8.5 − 2.5) = 2.85 ÷ 6.0 = 0.475; sektör ortasının biraz altında, yedi harfli ölçekte kabaca "BBB": çimento üreticileri arasında ortalama.

Kuruluş 2 (mutlak yönetilmeyen risk). Maruziyet puanı 60 puan (çimento karbon yoğun bir sektördür). Yönetim 24 puan düşürür. Yönetilmeyen risk = 60 − 24 = 36; bu "yüksek" kategorisine (30–40) girer. Yönetilen pay 24 ÷ 60 = %40'tır.

Sonuç: Kuruluş 1 "ortalama", Kuruluş 2 "yüksek risk" diyor. İkisi de tutarlıdır; farklı şeyleri ölçerler. "BBB veya daha iyi" seçen bir fon Kalkstein'ı tutabilir; "yüksek risk"i dışlayan bir fon tutamaz.

Yaygın hata

Harf notlarını sağlayıcılar arasında karşılaştırmakBir MSCI "A" notu ile bir ISS "A" notu aynı şey değildir ve ikisi de bir Sustainalytics puanına dönüştürülemez. Fon bilgi notları çoğu zaman tek bir sağlayıcının ortalamasını, farklı bir sağlayıcının aynı pozisyonları farklı sıralayacağını belirtmeden gösterir. Sağlayıcıyı ve tarihi her zaman not edin; farklı sistemlerin puanlarını asla toplamayın veya ortalamasını almayın.

Uygulama etkinliği

Kâğıt üzerinde: kurgusal bir yazılım şirketinin üç temel konusu vardır: veri gizliliği (ağırlık %50, puan 8.0), insan sermayesi (ağırlık %30, puan 5.0) ve yönetişim (ağırlık %20, puan 6.0). En iyi yazılım şirketi 9.0, en kötüsü 3.0 puan almaktadır. Ağırlıklı puanı ve sektör konumunu (0 ile 1 arası) hesaplayın. Ardından aynı şirketin Sustainalytics tarzı bir sağlayıcıdan neden yine de "orta" bir mutlak risk notu alabileceğini tek cümleyle açıklayın.

Çözümü göster

Ağırlıklı puan: 0.5 × 8.0 + 0.3 × 5.0 + 0.2 × 6.0 = 4.0 + 1.5 + 1.2 = 6.7.

Sektör konumu: (6.7 − 3.0) ÷ (9.0 − 3.0) = 3.7 ÷ 6.0 = 0.617, yani sektör ortasının üzerinde (yedi basamaklı ölçekte kabaca "A" bölgesi).

Mutlak bakış: iyi bir yönetim bile bir miktar yönetilmeyen gizlilik ve insan sermayesi riski bırakır; dolayısıyla göreli not ortalamanın üzerindeyken, örneğin 18–22 puanlık ("düşük" ile "orta" arası) bir mutlak puan makuldür.

Sınırlamalar: gerçek sağlayıcılar çok daha fazla gösterge, tartışmalı olay düzeltmeleri ve analist müdahaleleri kullanır; bu nedenle burada gösterilen yalnızca bir notun iskeletidir.

Temel çıkarımlar

  • Not = önemli temel konular × ağırlıklar, ardından (MSCI için) sektöre göreli normalizasyon.
  • MSCI görelidir (AAA–CCC); Sustainalytics mutlak risktir (düşük olması daha iyi); ISS A+ ile D- arası notlar ve bir "Prime" eşiği kullanır.
  • Kuruluşlar arasındaki korelasyon ortalama yalnızca yaklaşık 0.54'tür; bunun başlıca nedeni konuları farklı ölçmeleri ve farklı kapsamalarıdır.
  • Notları bir sağlayıcının risk görüşü olarak kullanın, alt puanları kontrol edin ve ölçekleri asla karıştırmayın.

Sonraki adım

Bir sonraki derste açık dışlama kurallarını uygulayacaksınız: tartışmalı silahlar, termal kömür gelir eşikleri ve BM Küresel İlkeler Sözleşmesi ihlalleri; bir endekste kimin kalacağına karar veren rakamlarla birlikte.

Öz değerlendirme

Soruları yanıtlayın, ardından yanıtlarınızı kontrol edin. İstediğiniz kadar tekrar deneyebilirsiniz.

1. Bir petrol üreticisinin MSCI ESG notu 'AA'. Doğru yorum nedir?

2. Kurgusal bir şirketin iki temel konusu vardır: emisyonlar (ağırlık %60, puan 3.0) ve yönetişim (ağırlık %40, puan 8.0). Sektörün en kötü puanı 2.0, en iyi puanı 8.0'dır. Şirketin sektör konumu nedir?

3. 'Aggregate Confusion' çalışması ESG not sağlayıcıları arasında ortalama yaklaşık 0.54'lük bir korelasyon bulmuştur. Ana neden olarak ne belirlenmiştir?

Kendi tekrarınız için otomatik öz değerlendirme. Cevaplarınız tarayıcınızda kontrol edilir; bunları görmez ve değerlendirmeyiz. Bu bir sınav veya yeterlilik değildir.

İlerlemeniz

“Tamamlandı” yalnızca dersi bitirdiğinizi işaretlediğiniz anlamına gelir. Anlayışınızın bir sınavı değildir. İlerleme ve notlar yalnızca bu cihazdaki bu tarayıcıda saklanır — bir hesapta değil.